Prírodné atrakcie Liptov v Tatrách

Na tomto území sa nachádza snáď najviac minerálnych a aj termálnych prameňov z celého Slovenska. Je ich okolo 200. Sú tu vysoké hory kde je veľa turistických chodníkov. S horami sú spojené letné a zimné možnosti relaxu. Dovolenku tu obohacujú aj prírodné danosti regiónu Liptov. K dobrému odpočinku prispievajú moderné ubytovacie zariadenia.

Prírodné atrakcie a okolie ubytovania na Liptove - Tatry

Termálne kúpele Liptov

Tatralandia je aqua park situovaný medzi Liptovským Mikulášom a obcou Trnovec. Môže sa pochváliť svojou veľkosťou. Je najväčší z okolitých štátov (Čechy, Slovensko, Poľsko). Celoročná prevádzka umožňuje poskytovať aqvapark s prímorským rajom s názvom Tropical Paradise. V letných mesiacoch využite ponuku Fun parku. Ubytovať sa môžete v chatách a hoteloch Holiday Village. K dispozícii je 14 bazénov kde je morská, minerálne alebo číra voda. 26 toboganov a šmýkačiek je vhodných najmä pre deti. Počas celého dňa je animovaný program a rôzne akcie. Areál Tropical Paradise je prekrytý a teplota tu neklesá pod 30 ° C. Zrelaxovať vám pomôžu thalasso terapie, Keltský saunový svet alebo Wellness Paradise. Zábavu zažite na superfly letu.

Bešeňová je dedina kde je situovaný aqua park. Horúce pramene vyvierajú z hĺbky 1987 m. Voda obsahuje aj litium, takže dobre pôsobí na psychiku človeka. K dispozícii je 23 bazénov a víriviek a 15 toboganov a šmýkačiek. Nájdete tu bazény aj s čírou vodou. Celoročne je otvorená adrenalínová zóna s umelým vlnobitím. Relaxujte pri masážach, inhaláciách (soľnej, bylinkové, mentolové), rímskych kúpeľoch, suché fínskej saune. Priamo v areáli ponúka ubytovanie hotel Gino Paradise.

Liptovský Ján je dedina vzdialená 7 km od nášho ubytovania. V roku 1963 tu navŕtali termálnu vodu v hĺbke 95 m. Jej teplota je 28,2 ° C. Nájdete tu areál s bazénmi s názvom Termál Raj . Nachádza sa tam plavecký bazén, kľudný v tvare kruhu a detský bazén. V zime je súčasťou areálu hotel Máj s krytým plaveckým a detským bazénom. Voda lieči viac druhov chorôb.

Kúpele Lúčky ležia pod úbočím Choča len 14 km od Ružomberka. Pri liečení sa využívajú balneologické metódy so všeobecnými účinkami. Zo začiatku sa tu liečili len ženské a onkologické ochorenia. Od roku 2005 sa začala liečba aj pohybového ústrojenstva. Celoročne je otvorený Aqua - vital park. Súčasťou je sedací a rekreačný bazén s doplnkami ako masážne trysky, protiprúd ... Využite tiež saunový svet a vnútorný minerálny bazén. Ubytovať sa môžete v blízkych hoteloch a penziónoch.

Minerálne pramene a vyvieradlá

Korytnica je časť obce Liptovská Osada. Leží vo výške 850 m n. M. História kúpeľníctva siaha do 16. storočia. Minerálna voda získala medzinárodné ocenenie. Kúpele boli známe a fungovali do roku 2002. V súčasnosti je v prevádzke len plnička. Vyviera tu 7 prameňov. Sprístupnený je len jeden s menom Jozef. Vzdialená je 53 km od nášho ubytovania.

Za dedinou Liptovská Štiavnica v smere do Komorníckej doliny sa nachádza prameň s názvom Vyšnanský Medokýš. Okolie bolo upravené so strieškou. Ďalšie prameň sa nachádza asi 300 m za obcou Ludrová. Názov má Medokýš. Nad ním je vybudovaný prístrešok.

Stankovany majú niekoľko prameňov. Známy a v minulosti upravený je Kúpeľný prameň. Voda je vhodná na liečenie pohybového ústrojenstva a pri žalúdočných ťažkostiach. Okolo roku 1950 prameň obložili a prekryli prístreškom. Areál sa využíval na kúpanie. Ďalším prameňom je Medokýš pod lesom vzdialený asi 2 km od obce. Pri železničnej trati nájdeme asi 1 km od dediny iný prameň. Názov má sírne pramene.

ObecĽubochňa leží na začiatku Ľubochnianska dolina. Jej dĺžka je 25 km. V 19. storočí sa tu vybudoval liečebný ústav. Neďaleko sa nachádza ploché jazero s názvom Blatné. Pri penzióne Aristan je vybudované kúpalisko. V údolí je aj lyžiarske stredisko.

Menšie pramene v dedinách:
  • Liptovská Lúžna
  • Liptovská Osada
  • Liptovské Sliače
  • Martinček
  • Potok
  • Rojkov - Rojkovská travertínová kopa (Špatná voda) je travertínový útvar s kráterovým prameňom minerálnej vody. Využíva sa na kúpanie v lete.
  • Ružomberok
  • Švošov
  • Kalameny
  • Borová Sihoť
  • Uhorská Ves
  • Železnô

Prírodné úkazy

Lúčanské travertíny sú prírodné pamiatkou od roku 1975. Staršie travertíny sa prejavujú plošina - tou vyvýšeninou Skalité a vytvárajú zrázne skalné steny s názvom zápasí a Skalická. Mladší travertíny sa postarali o vytvorení koryta potoka Lúčianka. V minulosti sa na území Lúčok nachádzali dvaja kameňolomy kde sa ťažil travertín.

Lúčanský vodopád je v strede obce Lúčky s výškou 13 metrov. Padá do jazierka z travertínové terasy. Našli sa tu vzácne archeologické nálezy.

Bešeňovské travertíny sa nachádzajú za obcou Bešeňová. Ide o opustený lom. Vytvárajú sa tu bochníky a plošiny a kaskády. Majú lesklý povrch lebo po nich neustále steká minerálna voda.

Jánska dolina má viac prírodných zvláštností. Jedna z nich je krasová plošina Ohnisko sa skalným útvarom Okno. Nachádzajú sa tu tiež jaskyne a napríklad Revajův dom patrí medzi najväčšie podzemné priestory na slovenský. Na území taky nájdeme najhlbšia jaskynné priepasť v strednej Európe. Má hĺbku 423 m.

Kvačianska dolina vás upúta na svojom začiatku skalným útvarom Jánošíkova hlava. Neskôr v doline sa zastavte na mieste Kobiliny kde je výhľad do kaňonu Kvačianky. Ide o 70 metrovú hĺbku. Ďalej vyššie položeným miestom je Veľký Roháč. Tu si môžete prečítať tabuľu s popisom tunajšej fauny. Jediná zaistená vyhliadka je na Malom Roháčmi. Atrakciou doliny je aj pôvodný mlyn - Mlyny - Oblazy. Neďaleko je Ráztocký vodopád.

Prosiecka dolina v úvode ponúka skalný útvar Vráta. Je zložený z dvoch skál. Neskôr na križovatke pod názvom Sokol môžete odbočiť k vodopádu Červené piesky. Je 15 m vysoký. Potom na Vás čakajú skalné rokliny kde treba prechádzať po rebríkoch.

Vrbické pleso leží v Demänovskej doline v jej hornej časti. Je najväčšie prírodné jazero v Nízkych Tatrách. Leží v 1113 m. N. M. A má hĺbku 8 metrov. Vytvoril ho ľadovec. Okolo vedie pekný chodník.

Jaskyne

V Demänovskej doline sa nachádzajú dve sprístupnené jaskyne. Demänovská ľadová a jaskyňa Slobody. Prvý z nich poskytuje trvalú ľadovú výplň. Jaskyňu vytvorila rieka Demänovka. Nájdeme tu kombináciu sintrovej a ľadovej výzdoby. Druhou jaskýň je Demänovská jaskyňa slobody. Tu nachádzame sintrovou výzdobu a jazierka. Je najviac navštevovanou na slovenský. Dĺžku má 8 497 metrov s výškovým rozdielom 120 metrov.

Stanišovská jaskyňa - Jánska dolina je jediná sprístupnená s dĺžkou 450 m. Názov má Malá Stanišovská jaskyňa a je jedna z trojice: Veľká, Malá a Nová. Jaskyňa Starý Hrad je však najhlbšie na slovenskom.

Važecká jaskyňa patrí medzi kratšie s bohatou kvapľovou výzdobou. Sprístupnených je 235 metrov s prevýšením 5 metrov. Bola vytvorená bočným remeňom Bieleho Váhu. Dĺžku má 530 metrov.

Medvedia štôlňa Žiarska dolina je baňa ako jediný sprístupnený na Liptove. Dolovali sa tu drahé kovy. Dĺžku má 550 metrov a sprístupnených je 400 metrov s prevýšením 8 metrov.

Všetky tieto prírodné atrakcie lákajú návštevníkov z ďaleka. Ubytovanie v našich apartmánoch Tania získava tiež preto na popularite. Zabezpečte si dovolenku na Liptove.