Nachádzate sa tu: Skip Navigation LinksApartmány Tania - Liptov.  >>  Letné atrakcie  >>  Turistické atrakcie Závažná Poruba

Turistické atrakcie Závažná Poruba

Navštívte túto obec pre blízkosť hôr a hlavne kľudu. Nie sú to jediné danosti. Pre aktívny oddych, agentúry a združenia udržiavajú viaceré areály vo výbornom stave. Nižšie sa dočítate ako a kde môžete stráviť svoj čas na oddych.

obývacia izba apartmánov na Liptove - Tania
ĎALŠIE AKTIVITY

Možnosti aktivít v Závažnej Porube

  Ski centrum Opalisko Závažná Poruba Tatry  

Ski centrum Opalisko Závažná Poruba Tatry Zimným veľkým lákadlom je lyžiarske stredisko Opalisko. Vzdialené je 5 km od Liptovského Mikuláša. 5 zjazdoviek je denne upravovaných. Spolu majú dĺžku 3232 m. O prepravu lyžiarov sa stará 6 vlkov. Pohodlne sa odveziete na jednej sedačkovej lanovke.

Rozrástli sa tu doplnkové služby. Oddychovať môžete v dvoch bufetoch. Jeden z nich je prevádzkovaný vo vnútri budovy. Za zlého počasia sa to hodí. Posedenie býva pripravené aj von na slnku. Druhý bufet na opačnej strane poskytuje kryté posedenie vonku. Pre tích čo chcú mať zábavu z lyžovania alebo snowboardingu, ale sa to potrebujú naučiť, môžu využiť služby lyžiarskych škôl. Na výber sú dve. Majú skúsených inštruktorov.

Požičovne športového vybavenia nachádzajú uplatnenie pre občasných lyžiarov. Umiestnené sú tu dve. Každá má iného majiteľa. Samozrejme sa to odráža na cenách.

K dobrej ponuke pozitívne vplýva aj veľké parkovisko. Je priamo pri stredisku. V turistických špičkách sa rozširuje na priľahlú veľkú plochu niekdajšieho futbalového ihriska. Tu sa nachádza tiež menší kopec. Tento sa využíva na neorganizované sánkovanie, kĺzanie. K bezpečnosti lyžovania prispieva biely kódex. Znamená usmernenie ako sa v lyžiarskom stredisku správať. Blízka základňa horskej služby zaručuje rýchly zásah pri prípadných úrazoch.

  Náučná Včelnica Závažná Poruba Tatry  

náučná Včelnica Závažná Poruba

Iniciatívou združenia pre turistický ruch v Závažnej Porube pod názvom Epicentrum, vznikol nový projekt venovaný včelstvu. Práve tento hmyz je jeden z najdôležitejších pre ľudí a prírodu. Náučná ukážka z včelieho života vznikla na záhrade rodného domu básnika Milana Rúfusa. Súčasťou je chodník medzi poľami rôznych bylín a kvetov.

Osadené tabule nás oboznamujú s poznatkami o včele medonosnej. Nájdete tu popis spracovania medu, vosku, propolisu. Vysvetlený je význam a dôležitosť v potravinovom reťazci. Tvorcovia takouto osvetou chcú prispieť k zachovaniu biodiverzity. Odborný garant je Správa NAPANT Liptovský Hrádok. Sledovať včely priamo v úli sa dá vo včelnici za evanjelickým kostolom.

  Areál telesného pohybu Mateja Staroňa - Závažná Poruba Tatry  

Areál telesného pohybu Mateja Staroňa - Závažná Poruba Tatry

Za dedinou bol v minulosti zriadený bežecký areál. K nemu patrí množstvo bežeckých tratí. Vybudované sú na úbočiach okolitých vrchov. Majú rôznu náročnosť a dĺžku tratí. Najdlhšia má 20 km a vedie okolo vrchu Poludnica. Niektoré časti tratí sú súčasťou cyklistických trás. Konajú sa tu preteky, ale je ich možné využívať aj osobne.

detské ihrisko - Závažná Poruba Tatry

V centre areálu sa nachádza Areál telesného pohybu Mateja Staroňa. Tvoria ho náčinia na cvičenia dostupné ako v lete, tak v zime. Tu môžete používať multifunkčné ihrisko. V zime sa premení na ľadovú plochu. Pre malé deti je pripravené detské ihrisko, šmýkačka, hojdačka. Lavičky na posedenie pri ohni oceníte ak si chcete opekať.

  Ohrada lesnej zveri - Závažná Poruba Tatry  

Lesná zver v ohrade - Závažná Poruba Tatry

Nadšenci prírody a chovu lesnej zveri vytvorili ohradu na bezpečný chov rôznych druhov vysokej zvery. Môžeme sa pozrieť na srnky, daniele, jelene. Majú dostatočne rozsiahly výbeh. V životnom priestore sa obmedzujú minimálne. Musí to byť tiež udržateľný chov. Starostlivosť je každodenná.

  Iné športoviská - Závažná Poruba Tatry  

futbalový štadión Závažná Poruba Tatry

Dolná časť obce patrí športoviskám letného charakteru. Nachádza sa tu futbalový štadión, ihrisko na plážový volejbal, tenisový kurt. Tento má asfaltový povrch. Celoročne využívaná je telocvičňa. Tieto športové stánky sú verejne prístupné po dohode.

  Pamiatky obce Závažná Poruba Tatry  

Za zmienku stoja niektoré historické budovy a pamätníky:

  • Informačné centrum
  • Potočná radová zástavba obce
  • Kultúrny dom
  • Základná škola Milana Rúfusa
  • Rímsko - katolícka kaplnka sv. Lukáša
  • Kostol Evanjelickej cirkvi AV
  • Dom básnika Milana Rúfusa
  • Pomník padlým občanom počas 1. a 2. svetovej vojny
 

Môhli by vás zaujímať nasledovné informácie:
Mapa Stránky   |   RDF zdroje webu   |   novinky webu - novinky webu   |   Nízke Tatry   |   Tatranské penzióny   |   Hotely v Tatrách   |   rekreácia v obciach Tatier   |   dovolenka v obciach Liptov

© Copyright 2011 Všetky Práva Vyhradené - www.ubytovanie-tatry.net